Vyprávění ze života

Příběhy

Příběhy

Přečtěte si příběhy, které sepsaly naše zdravotní sestry.

Jak vidí péči naše sestry

Onkologická pacientka, která se se svým onemocněním už delší dobu potýkala, byla z nemocnice na svou žádost propuštěna domů. Znala svůj stav, věděla, že umírá a že jí moc času nezbývá. Lékaři jejímu manželovi řekli, že pokud paní přežije převoz sanitkou, pak jí zbývá jen pár dní života. Před jejím příjezdem jsme manželovi zapůjčili domů oxygenerátor, protože paní byla velice dušná a potřebovala být neustále na přívodu kyslíku. Nemocná byla tak slabá, že se sama ani neposadila. Zajistila jsem kanylku pro aplikaci opiátů a manžela dostatečně poučila.

S paní jsem si ještě popovídala, svěřila se mi se svou vírou a s tím, že se smrti nebojí. Manžel měl pár otázek ohledně péče. Nastínila jsem mu i další možný vývoj manželčina stavu, aby byl připraven.

Rodinu jsem ten den navštívila kvůli injekci a podání léků podruhé ještě večer a domluvili jsme se na další návštěvě.

Ráno při mém příchodu k nim už paní reagovala pouze na hlasité oslovení a pomalu upadala do agónie. Manžel v noci hlídal každý její dech, věděl přesně v kolik hodin se zhoršila, jistě to pro něj muselo být náročné.

V poledne mi manžel volal a prosil, abych přijela, jeho paní právě zemřela. Po zavolání koronera jsme společně manželku umyli a převlékli do šatů, které si sama už dříve vybrala. Přišla se rozloučit i další rodina. Byly to velmi smutné chvíle, když jsem viděla, jak životní partner pečuje v manželské posteli o tělo své zesnulé manželky, ale zároveň jsem za něj byla moc ráda, že překonal svůj strach, dovolil své nejbližší umřít doma a stál po jejím boku až do konce.

Muž byl nemocný dlouhých dvacet let. Poslední rok svého života se už nepostavil, byl ležící.

Staral se o něj syn s rodinou, který si jej vzal k sobě domů. O otce se dokázali svědomitě postarat, i když chodili do práce a museli se na péči vždy dopředu domlouvat. 

Nemocného nevynechávali z běžného dění v domě. Když bylo hezky, vynášel syn tatínka v náručí na zahradu nebo mu zařídili v pokoji televizi, takže se nenudil. Nemocný časem potřeboval přívod kyslíku, špatně se mu dýchalo, takže jsme jim zapůjčili oxygenerátor. Naše pravidelné kontroly zajišťovaly ošetření drobných ranek na kůži, monitoring bolesti a  tělesných funkcí, celkové zhodnocení zdravotního stavu, ale nejvíce byly psychickou pomocí pečujícím, kdy byli ujišťováni o správnosti jejich péče.

Smrt tatínka se sice dala očekávat, ale přesto přišla ve chvíli, kdy to nečekali, bez většího varování.

Rodina vše společně zvládla a věřím, že s odstupem času, po odeznění bolesti ze ztráty je bude hřát u srdce pocit, že se o tatínka postarali a měli ho u sebe.

Veřejná sbírka

MEDICA Třinec získala Osvědčení k pořádání veřejné sbírky za účelem získání finančních prostředků na zajištěné provozu domácí paliativní péče. K finančnímu přispěvkům je zřízen transparentní

Více informací

Nové letáčky k distribuci.

Máme k dispozici novou grafiku letáčků k mobilní paliativní péči. Distribuce tištěných verzí po jednotlivých obcí (obecních úřadech) proběhne do konce února 2021. Prosíme o

Více informací